راهنماي تحصيل در اروپا
بررسي شرايط تحصيل در كشورهاي اروپايي

تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش در دو سال تحصيلي ۱۷-۲۰۱۶ و ۱۸-۲۰۱۷ شماري از ايرانيان را رهسپار اين كشور درجنوب شرقي آسيا كرد. پيش از اين دو سال، امكان تحصيل دندانپزشكي در هند با شرايطي كم‌وبيش آسان باعث مي‌شد كسي به تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش حتي فكر هم نكند اما تغيير شرايط تحصيل دندانپزشكي در هند نگاه ايرانيان را متوجه بنگلادش كرد.

در اين مطلب توضيح مي‌دهيم كه چرا بنگلادش به جايگزين هند براي شماري از متقاضيان تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور تبديل شد و چرا ديگر عملا امكان تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش تا اطلاع بعدي براي ايرانيان وجود ندارد.

مانند تحصيل پزشكي در بنگلادش مهم‌ترين امتياز تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش هم (تا پيش از امسال) امكان گرفتن پذيرش آسان (بدون شركت در آزمون ورودي و بدون داشتن مدرك زبان) از دانشگاهي مورد تأييد وزارت بهداشت كشورمان بود. ضمن اينكه دوره دندانپزشكي به زبان انگليسي ارائه مي‌شد.

اين دقيقا همان شرايطي است كه بر تحصيل رشته‌هاي پزشكي در هند تا پيش از تغيير قانون آزمون NEET حاكم بود. علاو بر اينها، هزينه تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش و همچنين هزينه زندگي در اين كشور نسبتا پايين است. مجموعه اين شرايط باعث شد تا با وجود همه كاستي‌ها و مشكلات بنگلادش، اين كشور مورد توجه و اقبال بخشي از متقاضيان تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور قرار بگيرد.

اولين سؤال متقاضيان تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور به اعتبار مدارك صادره دانشگاه يا كشور مورد بحث مربوط مي‌شود. اينكه آيا وزارت بهداشت كشورمان مدارك صادره از دانشگاه مورد بحث را تأييد مي‌كند يا خير. در مورد بنگلادش و تا پيش از امسال (يعني سال تحصيلي ۱۸-۲۰۱۷) به شرط انتخاب دانشگاه داكا (university of dhaka) پاسخ اين سؤال مثبت بود. ساده بگوييم؛ اين دانشگاه در ليست دانشگاههاي مورد تأييد وزارت بهداشت كشورمان قرار داشت؛ اما در ليست امسال دانشگاههاي مورد تأييد وزارت بهداشت كشورمان، نام اين دانشگاه و هيچ دانشگاه ديگري از بنگلادش ديده نمي‌شود.

متقاضيان تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور براي انتخاب كشور و دانشگاه مقصد خود به دو موضوع ديگر هم اهميت زيادي مي دهند؛ آزمون ورودي و مدرك زبان. گرفتن پذيرش دندانپزشكي بدون شركت در آزمون ورودي و بدون نياز به ارائه مدرك زبان از كمتر دانشگاهي در دنيا ممكن است بويژه اگر اعتبار مدرك دانشگاه هم برايمان مهم باشد. دانشگاه داكاي بنگلادش (university of dhaka) تا امسال يكي از همين معدود گزينه‌هايي بود كه ضمن مورد تأييد بودن، براي پذيرش دانشجو هم شرايط سختي نداشتند.

شرايط تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش

دندانپزشكي رشته گراني است و براي تحصيل آن بايد شهريه‌هاي سنگيني را پرداخت كرد. ضمن اينكه براي محاسبه كل هزينه‌ها بايد هزينه‌هاي زندگي را هم در نظر بگيريم. از اين حيث هم تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش نسبت به گزينه‌هاي ديگر شرايط بهتري دارد. هزينه كل دوره دندانپزشكي در بنگلادش ۲۲هزار دلار است كه ۱۵هزار دلار آن بصورت پيش و باقي، سال به سال پرداخت مي‌َشود.

تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش البته تماما خوبي و آساني و ارزاني نيست. بنگلادش كشور فقير و پرجمعيتي است و زندگي در ان بخصوص براي كساني كه از كشورهايي توسعه‌ يافته‌تر و پيشرفته‌تر مي‌آيند كار آساني نيست. آنها بايد بتوانند با مشكلاتي مثل كمبود امكانات و آلودگي اين كشور خود را سازگار كنند. در غير اينصورت ناچارند تحصيل خود را ناتمام بگذارند.

تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش

شرايط دانشگاه و كالج‌هاي بنگلادش هم تفاوتي با شرايط كلي حاكم بر اين كشور ندارد. با وجود اين نقائص و كمبودها برخي كالج‌هاي دانشگاه داكا خوابگاههايي نسبتا بزرگ دارند كه مي‌توانند مشكل اسكان دانشجويان را حل كنند. دانشجويان متأهل دانشگاه داكا مي‌توانند با همسر خود در خوابگاههاي ۶۰ متري و دانشجويان مجرد هم مي‌توانند در خوابگاههاي ۴۰ متري ۲ نفره زندگي كنند. هر دو نوع خوابگاه سرويس بهداشتي و حمام دارند و يك سوئيت كامل هستند.

دوره دندانپزشكي در بنگلادش مثل دوره پزشكي در بنگلادش ۵.۵ سال به طول مي‌انجامد. براي اخذ پذيرش دندانپزشكي بنگلادش هم مدارك زير مورد نياز است:

  • پاسپورت معتبر
  • ترجمه رسمي ديپلم و پيش دانشگاهي (فقط رشته هاي رياضي و تجربي)
  • فتوكپي شناسنامه و كارت ملي
  • (داشتن مدرك زبان مزيت محسوب ميشود)

پرداختن به شرايط تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش در شرايطي كه دانشگاهي از اين كشور مورد تأييد وزارت بهداشت كشورمان نيست شايد خالي از لطف هم نباشد. متقاضيان و علاقمندان تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور مي‌توانند با مطالعه شرايط كشورهاي مختلف همه جوانب تحصيل و زندگي در اين كشورها را شناخته و با مقايسه بين آنها بهترين گزينه را انتخاب كنند. از اين نكته هم نبايد غافل شوند كه شرايط كشورها ممكن است هر سال نسبت به سال قبل تغيير كند و حتما از به روز بودن اطلاعات دريافتي خود مطمئن باشند.

دانشگاههاي كشور بنگلادش در حال حاضر مورد تاييد وزارت بهداشت ايران نمي باشند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۵۹:۲۵ ] [ اميدار ] [ نظرات (0) ]

ژاپن يكي از كشورهاي تكنولوژيك جهان است كه از مجموعه اي بيش از سه هزار جزيره در شرق چين در اقيانوس آرام به وجود آمده است. در حقيقت اين كشور شرقي ترين كشور جهان محسوب ميشود از همين رو به آن خاستگاه خورشيد نيز گفته ميشود. كشور ژاپن با كشوهايي نظير چين، كره جنوبي، كره شمالي و روسيه از طريق اقيانوس آرام همسايه است. هرچند اين كشور از تعداد زيادي جزيره تشكيل شده است اما بزرگترين جزاير آن «هونشو»، «هوكائيدو» و «شيكوكو» در مجموع ۹۷ درصد از خشكي‌هاي آن را تشكيل مي‌دهند.

اگر بخواهيم در رابطه با آب و هواي صحبت كنيم بايد بگويم كه آب و هواي ژاپن در فصول مختلف سال متفاوت است. در واقع زمستان هاي ژاپن سرد و تابستان هاي آن معتدل گرم و شرجي است. در بهار و تابستان برخي مناطق آن آب و هواي بسيار مناسبي دارد. در زمستان ميانگين درجه حرارت اين كشور در نقاط مختلف متفاوت است اما به طور متوسط بين ۶ تا ۱۰ درجه سانتيگراد در نوسان است. از ماه مارس كه همزمان با عيد نوروز است آب و هواي اين كشور با فرار رسيدن بهار گرم تر مي شود و در تابستان به ميانگين ۲۰ درجه سانتيگراد ميرسد.

شرايط تحصيل در ژاپن

تحصيل در كشورهاي پيشرفته دنيا در ذهن همه ي افراد جوياي علم و دانش وجود دارد و هميشه در تلاش براي پيدا كردن راهي براي سفر و تحصيل در آن كشورها هستند. در حال حاضر كشور ژاپن با توجه به پيشرفت هايي گسترده اي كه در زمينه سيستم آموزشي اعمال كرده است به يكي از كشورهاي پرطرفدار در بين دانشجويان تبديل شده است و چيزي در حدود ۱۳۰۰۰۰ دانشجوي خارجي سالانه در اين كشور به تحصيل مشغول ميشوند و يكي از اهداف اين كشور تا سال ۲۰۲۰ اين است كه تعداد دانشجويان خارجي خود را دو برابر كند.

تحصيل پزشكي در ژاپن

براي تحصيل در كشور ژاپن نياز است كه ويزاي اين كشور را از طريق كنسولگري ژاپن در ايران تهيه كرده و پس از سفر به آن در امتحانات ورودي كه دانشگاه هاي ژاپن برگزار ميكنند شركت كنيد. البته بايد به اين نكته آگاه باشيد كه شركت در اين آزمون ها براي ورود به دانشگاه الزامييست. همچنين از ديگر نكاتي كه براي تحصيل در ژاپن بايد بدانيد اين است كه تحصيل در ژاپن در مقاطع پايين تر از ليسانس به زبان ژاپني خواهد بود اما در سطوح بالاتر امكان تحصيل به زبان انگليسي نيز وجود دارد. بنابراين متقاضياني كه قصد تحصيل در ژاپن را داشته باشند مي توانند به زبان انگليسي نيز تحصيل كنند. اما بالطبع فراگيري زبان ژاپني به مراتب مشكلتر از زبان انگليسي است و اغلب دانشجويان براي تحصيل در ژاپن تحصيل به زبان انگليسي را انتخاب مي كنند.

مزاياي تحصيل در ژاپن

تحصيل در ژاپن برا دانشجويان خارجي مزاياي زيادي با خود به همراه دارد كه اگر بخواهيم اين مزايا را براي شما بازگو كنيم ميتوانيم به امنيت بالاي كشور ژاپن در بين منطقه اشاره كنيم كه براي هر دانشجوي خارجي از اهميت بالايي برخوردار است. همچنين از ديگر مزاياي اين كشور ميتوانم به اعتبار بسيار زياد دانشگاه هاي آن، امكان اخذ اقامت پس از تحصيل در اين كشور، اجازه كار دانشجويي با داشتن مجوز رسمي از دانشگاه و امكان بورسيه شدن در صورت داشتن معدل بالا و تحصيل رايگان اشاره كنم.

شرايط تحصيل پزشكي در ژاپن

امروزه با توجه به نرخ بيكاري بسيار بالايي كه در كشور ايران به وجود آمده است تقريبا تمام كساني كه توانايي پرداخت هزينه هاي تحصيل و امكان زندگي در كشوري ديگر را دارند تحصيل پزشكي در ساير كشورهاي آسيايي و اروپايي را انتخاب ميكنند كهتحصيل پزشكي در ژاپن به دليل آسيايي بودن و نزديك بودن به ايران از لحاظ مسافت و دارا بودن دانشگاه هاي معتبر و جهاني مي تواند يكي از اين انتخاب ها باشد. افراد متقاضي در رشته پزشكي در كشور ژاپن براي اخذ پذيرش دانشگاه هاي اين كشور لازم است ريز نمرات دوره ديپلم و پيش دانشگاهي خود را براي بررسي به دانشگاه هاي اين كشور ارسال كنند البته لازم به ذكر است كه حداقل معدل لازم براي پذيرش دانشگاه هاي ژاپن ۱۶ ميباشد.

پس از تاييد شدن مدارك فرد متقاضي از جانب دانشگاه، بايد براي آزموني كه شامل رياضيات و اطلاعات عمومي ژاپن و جهان و مهارت هاي عمومي در زمينه هاي مختلف است به ژاپن سفر كنند. پس از قبولي در اين آزمون فرد متقاضي ميتواند به دانشگاه وارد شده و در رشته مورد علاقه خود تحصيل كند. در ژاپن برخلاف بعضي از كشور ها دانشجو شدن به معناي اجازه كار دانشجويي داشتن در حين تحصيل نيست و دانشجو اگر متقاضي كار دانشجويي است بايد براي به دست آوردن مجوز رسمي به اداره مهاجرت منطقه سكونتش مراجعه كرده و اجازه شركت در فعاليت مجاز كاري را دريافت كند. پس از اخذ اين مجوز، دانشجو اجازه ۲۸ ساعت كار دانشجويي در هفته و در ايام غير تعطيل و ۸ ساعت كار دانشجويي در روز در ايام تعطيل را دارد.

هزينه تحصيل پزشكي در ژاپن

رشته پزشكي در كشور ژاپن يكي از گران ترين رشته هاييست كه دانشجويان براي تحصيل در ميان كشورهاي آسيايي ميتوانند انتخاب كنند. اما اگر بخواهيم تحصيل در اين رشته را با كشورهاي اروپايي و آمريكايي مقايسه كنيم بايد بگوييم كه ژاپن يكي از كم هزينه ترين كشورهاست.
براي تحصيل در رشته پزشكي از همان ابتدا و براي شركت در آزمون بايد هزينه اي پرداخت شود كه توسط دانشگاه اخذ ميشود و هر ساله اين هزينه متفاوت و مبلغي بين ۷۰۰۰ ين تا ۱۳۰۰۰ ين ژاپن مي باشد. هزينه تحصيل در رشته هاي پزشكي و دندانپزشكي در ژاپن معمولا بين ۵۰۰ هزار ين تا ۱ ميليون ين در سال است. البته اين اعداد مربوط به دانشگاه هايي با سطح متوسط است و در دانشگاه هاي با سطح علمي بالاتر و دانشگاه هاي خصوصي اين مبلغ بيشتر مي شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۱:۰۴:۲۰ ] [ اميدار ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 1105
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب