راهنماي تحصيل در اروپا
بررسي شرايط تحصيل در كشورهاي اروپايي

براي اخذ پذيرش و تحصيل در انگلستان در مقطع كارشناسي  براي كالج ها و دانشگاه ها، سيستم متمركز پذيرش دانشگاهي – UCAS  وجود دارد. اين سيستم تا حدودي مشابه سيستم انتخاب رشته براي قبولي دانشگاه در ايران است. به اين صورت كه شما ميتوانيد تمامي مدارك و پيشينه تحصيلي خود را در اين سيستم ثبت كرده و سپس نسبت به علاقه تان دانشگاه ها را به صورت اولويت بندي شده انتخاب كنيد. سيستم  UCAS – با توجه به ضوابط دانشگاها و كالج ها از يك سو  و كيفيت هاي دانشجويان از سوي ديگر آنها را به دانشگاه هاي مورد نظرشان متصل ميكند. در صورتي كه  شما براي تحصيل در انگلستان از دانشگاهي جواب مثبت دريافت كنيد به شما اطلاع خواهند داد.

سيستم آموزش عالي در انگلستان  بسته به قانون ايالتي در هر بخش (منظور: انگلستان، ولز، اسكاتلند و ايرلند شمالي) و با توجه به شباهت كلي ، تفاوت هاي نيز با يكديگر دارند. مقطع كارشناسي در انگلستان مجموعاٌ 3 سال به طول مي انجامد، اگر چه در اسكاتلند به مانند مقطع كارشناسي در ايران، 4 ساله است. براي تحصيل در انگلستان در بعضي از دانشگاه هاي انگلستان دوره هاي كارشناسي 2 ساله كه بصورت فشرده طراحي شده اند نيز ارائه مي شود. همچنين دوره هايي مشابه فوق ديپلم در ايران هستند كه 1 و 2 ساله بعنوان دوره هاي مقدماتي يا Foundation توسط دانشگاه هاي انگلستان ارائه ميشوند و بسيار مورد استقبال دانشجويان است.

دانشجويان براي آغاز مسير تحصيل در انگلستان، ميتوانند با انتخاب دوره  كارشناسي وارد دانشگاه شوند. در بعضي رشته ها دانشجو ميتواند با انتخاب دوره 4 ساله پيوسته (3+1) منتهي به كارشناسي ارشد تحصيل كند. طول دوره كارشناسي ارشد در انگلستان 1 الي 2 سال تحصيلي و دكترا بيش از 3 سال نميباشد. تمامي مقاطع در دانشگاه ها به زبان انگليسي تدريس ميشوند. اگر چه در برخي مناطق همچون ولز به زبان ولزي  و اسكاتلند به زبان اسكاتلندي تدريس ميشود .

پذيرش تحصيلي اخذ شده از دانشگاه هاي انگلستان معمولا به دو دسته تقصيم ميشود:

تحصيل در انگلستان
  • پذيرش مشروط يا Conditional Offer : اين نوع پذيرش ، مشروط به ارائه مدارك مورد نياز (مثلا: مدرك زبان انگليسي با نمره مورد نظر دانشگاه يا پروپوزال و يا …) به دانشگاه براي قطعي شدن ثبت نام دانشجو مي باشد.
  • پذيرش غير مشروط يا Unconditional Offer : در اين  نوع پذيرش شما قطعا تمام شرايط دريافت پذيرش را احراز نموده ايد و در صورت  انجام امور مالي، صندلي خود در دانشگاه را رزرو كرده ايد.

هزينه تحصيل در انگلستان

هزينه تحصيل در انگلستان بسته به مليت دانشجويان متفاوت است. مثلا دانشجويان كشور هاي عضو اتحاديه اروپا به مانند دانشجويان انگليسي بايد شهريه پرداخت كنند. در صورتي كه  دانشجويان كشور هاي ديگر بايد شهريه هاي متفاوتي نسبت به آنها پرداخت كنند.  هزينه تحصيل در انگلستان در مناطق مختلف نيز متغير است (معمولا در مراكز تحصيلي واقع در  شهر هاي كوچك، به مراتب ارزان تر است). در زير به بررسي ميزان شهريه در قسمت هاي مختلف انگلستان در مقاطع مختلف مي پردازيم.

كارشناسي

8000- 12000 پوند  در سال

كارشناسي  ارشد

10.000 – 15.000 پوند ، كل دوره (1 ساله)

دكترا

10.000 – 15.000 پوند ، در سال

مدارس

10.000 – 15.000 پوند ، سالانه (براي هر سال تحصيلي)

نكات مهم:

هزينه هاي زندگي در انگلستان

  • هزينه هاي ذكر شده بصورت ميانگين مي باشد و بسته به نوع دانشگاه و يا كالج مربوطه ميتواند افزايش و يا كاهش پيدا كند.
  • شهريه رشته هايي كه نياز به استفاده از آزمايشگاه و لابراتوار  است ، بين 30 %  تا 50 % بيشتر از ديگر رشته ها است.
  • رشته هاي پزشكي ، دندان پزشكي و دارو سازي شامل موارد فوق نمي شوند.

اكثر دانشجويان بين المللي در انگلستان در خوابگاه هايي كه توسط دانشگاه فراهم مي شود زندگي مي كنند كه شامل خانه هاي دانشجويي، آپارتمان هاي دانشجويي و پانسيون ها مي باشد. همچنين شما مي توانيد در صورت تمايل به صورت شخصي خانه اجاره كنيد و يا با دوستانتان همخانه شويد.

با توجه به تفاوت عمده هزينه ها در لندن نسبت به ديگر شهرهاي دانشجويي انگلستان، هزينه زندگي در انگلستان به دو قسمت تقسيم مي شود:

لندن: اگر شما قصد اقامت در لندن را داشته باشيد سفارت انگلستان براي تاييد حساب بانكي، 1000 پوند به ازاي هر ماه را تعيين كرده است كه تخمين كلي هزينه زندگي يك فرد در لندن مي باشد.

شهرهاي ديگر: هزينه زندگي در انگلستان در اكثر شهرها به جز لندن در حدود 700 تا 800 پوند در ماه به ازاي هر نفر مي باشد.

به صورت كلي هزينه زندگي در انگلستان در يك ماه شامل: هزينه اسكان 300 تا 400 پوند براي خوابگاه يا 200 تا 300 پوند براي خانه هاي اشتراكي، هزينه خورد و خوراك 120 تا 150 پوند، هزينه تلفن همراه 20 پوند، هزينه رفت و آمد 50 پوند و در حدود 100 پوند براي هزينه هاي جانبي، ميگردد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۴ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۰۵:۱۱ ] [ اميدار ] [ نظرات (0) ]

در ساليان اخير شمار زيادي از ايرانيان متقاضي تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور، دانشگاههاي هند را بعنوان محل تحصيل خود انتخاب كرده‌اند. البته دوسال پيش، شرايط تحصيل دندانپزشكي در هند بصورت اساسي تغيير كرد و اين تغيير بر روند حضور ايرانيان (و بطور كلي دانشجويان غيرهندي) در دانشگاههاي هند تأثير چشمگيري گذاشت.

تغييري كه از آن حرف مي‌زنيم صدور حكم ديوان عالي هند بود كه پذيرش دانشجويان در رشته‌هايي مثل پزشكي و دندانپزشكي را به قبولي در آزمون NEET مشروط مي‌كرد. تا پيش از صدور اين حكم برخي از دانشگاههاي هند آزمون نيت را بصورت اختصاصي برگزار مي‌كردند اما برخي از دانشگاهها هم براي پذيرش دانشجو آزموني برگزار نمي‌كردند. اين موضوع، امتياز بزرگي براي تحصيل دندانپزشكي در هند نسبت به بسياري از كشورهاي ديگر محسوب مي‌َشد. البته هنوز نكات مثبتي در مورد شرايط تحصيل دندانپزشكي در هند وجود دارد كه مي‌تواند توجه  عده‌اي را به اين كشور جلب كند.

يكي از نكانت مثبت در مورد شرايط تحصيل دندانپزشكي در هند به زبان مربوط مي‌شود. زبان تدريس دندانپزشكي در دانشگاههاي هند مثل بقيه رشته‌ها انگليسي است و متقاضيان ملزم به ارائه مدرك زبان هم نيستند. ضمن اينكه مردم اين كشور هم اگرچه با لهجه خاص خود، زبان انگليسي را بلدند و برقراري ارتباط در اين كشور براي عموم دانشجويان بين‌المللي، نسبت به  بسياري از كشورهاي ديگر راحت‌تر است.

هزينه تحصيل دندانپزشكي در هند و همچنين هزينه زندگي در هند عامل مؤثر ديگري در ترغيب دانشجويان بين‌المللي به انتخاب هند در ساليان اخير بوده است. بويژه اگر هند را با كشورهاي اروپاي غربي، آمريكا، كانادا و استراليا مقايسه كنيم. البته شرايط زندگي در هند هم (با همه پيشرفت‌ها) به خوبي كشورهاي يادشده نيست. موضوعي كه غفلت از آن مي‌تواند باعث سرخوردگي دانشجويان در بدو ورود به هند شود.تحصيل دندانپزشكي در هند

تا دو سال پيش ايرانيان مي‌توانستند از برخي دانشگاههاي هند كه مورد تأييد وزارت بهداشت كشورمان هم بودند بدون شركت در آزمون ورودي يا داشتن معدل بالا، براي  دوره دندانپزشكي پذيرش بگيرند. دوره‌ها به زبان انگليسي ارائه مي‌شد و نيازي به داشتن مدرك زبان هم نبود و هزينه تحصيل و زندگي هم نسبتا پايين بود. مجموعه اين شرايط، هند را به مقصدي جذاب براي  بسياري از متقاضيان تحصيل دندانپزشكي در خارج از ايران تبديل كرده بود. حالا كه براي گرفتن پذيرش بايد در آزمون ورودي شركت كرد ديگر هند جذابيت گذشته را ندارد اما اگر كسي بخواهد با همين شرايط هم دوره‌هاي تحصيلي دندانپزشكي در هند را بگذراند بايد چه مسيري را طي كند؟

شرايط تحصيل دندانپزشكي در هند

شرط اوليه براي تحصيل دندانپزشكي در هند داشتن پيش‌دانشگاهي تجربي است. متقاضي با داشتن پيش‌دانشگاهي تجربي (حتي اگر ديپلم رياضي داشته باشد) مي‌تواند براي شركت در آزمون NEET اقدام كند. پيشتر گفتيم كه آزمون NEET تا دو سال پيش توسط برخي از دانشگاههاي هند بصورت مستقل برگزار مي‌شد اما از سال ۱۷-۲۰۱۶ و با حكم ديوان عالي هند اين آزمون بصورت سراسري برگزار مي‌شود.

سؤالات آزمون NEET بصورت تستي، به زبان نگليسي و از دروس فيزيك، شيمي، زيست‌شناسي و رياضي (هر كدام ۱۰۰ سؤال) طراحي مي‌شود. اين آزمون در اوايل ماه مي هر سال برگزار و نتيجه آن يك ماه بعد، در ماه ژوئن اعلام مي‌شود.

متقاضيان ايراني تحصيل دندانپزشكي در هند مي‌توانند با گرفتن ويزاي زبان، براي گذراندن دوره‌هاي زبان وارد كشور هند شده و همزمان با گذراندن دوره زبان، در كلاس‌هاي آمادگي آزمون NEET هم شركت كنند.

دانشجويان دندانپزشكي در هند (BDS  يا Bachelor of Dental Science) بايد طي يك دوره ۴.۵ تا ۵.۵ ساله دروسي مانند جراحي دندان، آناتومي دندان و مواد دندانپزشكي را پاس كنند. آنها يك سال را هم در بيمارستان وابسته به دانشگاه خود بعنوان كارآموز دندانپزشكي مي‌گذرانند و پس از آن فارغ‌التحصيل مي‌شوند.

دوره BDS  يا Bachelor of Dental Science به دو دوره عمومي و تخصصي تقسيم مي‌شود. در طول دوره عمومي كه ۲ سال اول را شامل مي‌شود دروسي مانند آناتومي دندان، پاتولوژي و مواد دندانپزشكي به دانشجويان تدريس مي‌شود و پس از آن طي دوره تخصصي (كه معمولا ۳ سال به طول مي‌انجامد) واحدهاي اصلي مانند بيماري‌هاي دهان و دندان، پروتز دندان و جراحي عمومي ارائه مي‌شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۳۳:۴۶ ] [ اميدار ] [ نظرات (0) ]

با تحصيل در سوئد تجربه زندگي در كشوري را خواهيد داشت كه هميشه فراتر از اندازه خود ظاهر شده است. اين كشور از مركزيت يك امپراطوري در قرن هفدهم تا تبديل شدن به جايگاه تعداد زيادي از برندگان جوايز نوبل همواره تاثير خود را در قاره اروپا بر جاي گذاشته است.

سوئد امروزي به خاطر مفهوم عدالت اجتماعي شناخته شده است. تضاد طبقاتي در سوئد خيلي به چشم نمي خورد و استفاده از درمانگاه هاي دولتي براي عموم آزاد است. زيبايي چشمگير بخش شمالي اروپا را نيز به اين محاسن اضافه كنيد و اينكه تحصيل در سوئد براي دانشجوهاي اروپايي رايگان است (اخيراً براي دانشجوهاي غير اروپايي نيز تسهيلاتي در نظر گرفته شده است).

با در نظر گرفتن تمامي اين موارد تحصيل در سوئد را مي توان از مقاصد ايده آل در اروپا محسوب كرد. اما دانشگاه هاي سوئد چه شرايطي دارند؟ از آنجايي كه سوئد كشوري است كه اقتصادش را از راه علم و تكنولوژي پيش ميبرد، طبيعتاً دانشگاه هاي معتبري هم دارد به طوري كه 5 دانشگاه سوئد در رنكينگ QS رتبه زير 200 كسب كرده اند. خصوصاً دانشگاه هاي Lund و Upsala كه به ترتيب مقام 71 و 81 را كسب كرده اند در صدر دانشگاه هاي سوئد قرار دارند.

دانشگاه هاي سوئد

دانشگاه لاند – Lund University 

دانشگاه لاند يكي از قديمي ترين و برجسته ترين دانشگاه هاي شمال اروپا هست و رتبه 70 را در جهان دارد. با جمعيت دانشجويي 42000 نفري، دانشجويان نيمي از جمعيت شهر لاند را تشكيل مي دهند. اين دانشگاه با 600 دانشگاه ديگر در بيش از 70 كشور در مطالعه و تحقيقات و همچنين تبادل برنامه هاي دانشجويي مثل اراسموس همكاري مي كند.

دانشگاه فني رويال – KTH, Royal Institute of Technology

KTH بزرگترين و قديمي ترين و بين المللي ترين دانشگاه پلي تكنيك در سوئد و يكي از بهترين دانشگاه هاي اروپا محسوب مي شود. اين دانشگاه در پايتخت سوئد، استكهلم قرار دارد و الان در رتبه ي 92 جهاني قرار دارد و يك سوم تحصيلات مهندسي و تحقيقاتي سوئد را پوشش مي دهد. KTH در ميان دانشگاههاي برتر مهندسي فني رتبه 40 را دارد.

دانشگاه اپسالا – Uppsala University

تحصيل در سوئد

دانشگاه اپسالا در سال 1477 تاسيس شد و يكي از قديمي ترين دانشگاه ها در سوئد و شمال اروپا محسوب مي شود. در حال حاضر اين دانشگاه در رنكينگ جهاني QS در رتبه ي 102 قرار داد و 45000 دانشجو در آن مشغول به تحصيل هستند. سابقه درخشان آموزشي اين دانشگاه، آن را جزوي از اعضاي گروه كويمبرا كرده است كه انجمني متشكل از دانشگاه هاي قديمي با استانداردهاي بين المللي است.

دانشگاه فني چالمر – Chalmers University of Technology

دانشگاه چالمر كه در گوتنبرگ واقع شده است يكي ديگر از دانشگاه هاي بسيار معتبر در زمينه فني است كه رتبه  132 را در جهان به خود اختصاص داده و در بين 100 دانشگاه برتر در موضوع فني و مهندسي قرار دارد. بيش از يك سوم دانشجويان اين دانشگاه كه در مقطع فوق ليسانس تحصيل مي كنند دانشجويان بين المللي هستند كه براي تحصيل در سوئد به اين كشور سفر كرده اند و به همين دليل قسمت عظيمي از رشته هاي مقطع كارشناسي ارشد به زبان انگليسي تدريس مي شود.

دانشگاه استكهلم – Stockholm University

دانشگاه استكهلم دانشگاهي در پايتخت سوئد و يكي از بزرگترين دانشگاه هاي اسكانديناوي است و در رتبه ي 182 جهان قرار دارد. در حال حاضر در حدود 7000 دانشجو در 4 دانشكده اين دانشگاه تحصيل مي كنند. دانشگاه استكهلم بسياري از برنامه هاي تحصيلي را به زبان انگليسي ارائه مي دهد و جزو 100 دانشگاه برتر جهان در زمينه هنر و علوم انساني است.

ديگر دانشگاه هاي معتبر سوئد عبارتند از: دانشگاه گوتنبرگ University of Gothenburg (رتبه 247)، دانشگاه لينكوپينگ Linköping University (رتبه ي 286) و دانشگاه اومئا Umeå University (رتبه ي 319).

دوره زبان انگليسي در سوئد

سوئد را مي توان جزو معدود كشورهاي اروپايي دانست كه براي ايرانيان ويزاي دوره زبان صادر مي كند به همين دليل دوره زبان انگليسي در سوئد راهكاري مناسب براي افرادي است كه قصد يادگيري زبان را در يك كشور اروپايي دارند. متقاضيان اين دوره بايد در سطح استفاده روزمره با زبان آشنا باشند تا بتوانند در آزموني كه دانشگاههاي سوئد در ايران برگزار مي كنند شركت كرده و در صورت قبولي براي اخذ ويزاي خود اقدام كنند.

هزينه تحصيل در سوئد

هزينه تحصيل در سوئد در مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد در رشته هاي مختلف ترمي 5000 تا 8000 يورو مي باشد ولي دوره دكترا رايگان بوده و همچنين دانشجويان اين مقطع حقوق ماهيانه در حدود 2000 يورو دريافت مي كنند كه در صورت پرداخت ماليات آن در طي 4 سال مي توانند براي اخذ اقامت سوئد اقدام كنند. همچنين هزينه دوره زبان در سوئد كه يك دوره 6 ماهه است 4000 تا 5000 يورو بسته به شرايط دوره مي باشد.

هزينه زندگي در شهرهاي مختلف سوئد متفاوت است ولي به صورت كلي مي توان مخارج يك دانشجو شامل مسكن، خورد و خوراك، رفت و آمد و غيره را در حدود 500 تا 700 يورو در ماه در نظر گرفت.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: سوئد، تحصيل در سوئد،
موضوع:
[ ۹ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۵۵:۳۳ ] [ اميدار ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 1105
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب