راهنماي تحصيل در اروپا
بررسي شرايط تحصيل در كشورهاي اروپايي

با تحصيل در سوئد تجربه زندگي در كشوري را خواهيد داشت كه هميشه فراتر از اندازه خود ظاهر شده است. اين كشور از مركزيت يك امپراطوري در قرن هفدهم تا تبديل شدن به جايگاه تعداد زيادي از برندگان جوايز نوبل همواره تاثير خود را در قاره اروپا بر جاي گذاشته است.

سوئد امروزي به خاطر مفهوم عدالت اجتماعي شناخته شده است. تضاد طبقاتي در سوئد خيلي به چشم نمي خورد و استفاده از درمانگاه هاي دولتي براي عموم آزاد است. زيبايي چشمگير بخش شمالي اروپا را نيز به اين محاسن اضافه كنيد و اينكه تحصيل در سوئد براي دانشجوهاي اروپايي رايگان است (اخيراً براي دانشجوهاي غير اروپايي نيز تسهيلاتي در نظر گرفته شده است).

با در نظر گرفتن تمامي اين موارد تحصيل در سوئد را مي توان از مقاصد ايده آل در اروپا محسوب كرد. اما دانشگاه هاي سوئد چه شرايطي دارند؟ از آنجايي كه سوئد كشوري است كه اقتصادش را از راه علم و تكنولوژي پيش ميبرد، طبيعتاً دانشگاه هاي معتبري هم دارد به طوري كه 5 دانشگاه سوئد در رنكينگ QS رتبه زير 200 كسب كرده اند. خصوصاً دانشگاه هاي Lund و Upsala كه به ترتيب مقام 71 و 81 را كسب كرده اند در صدر دانشگاه هاي سوئد قرار دارند.

دانشگاه هاي سوئد

دانشگاه لاند – Lund University 

دانشگاه لاند يكي از قديمي ترين و برجسته ترين دانشگاه هاي شمال اروپا هست و رتبه 70 را در جهان دارد. با جمعيت دانشجويي 42000 نفري، دانشجويان نيمي از جمعيت شهر لاند را تشكيل مي دهند. اين دانشگاه با 600 دانشگاه ديگر در بيش از 70 كشور در مطالعه و تحقيقات و همچنين تبادل برنامه هاي دانشجويي مثل اراسموس همكاري مي كند.

دانشگاه فني رويال – KTH, Royal Institute of Technology

KTH بزرگترين و قديمي ترين و بين المللي ترين دانشگاه پلي تكنيك در سوئد و يكي از بهترين دانشگاه هاي اروپا محسوب مي شود. اين دانشگاه در پايتخت سوئد، استكهلم قرار دارد و الان در رتبه ي 92 جهاني قرار دارد و يك سوم تحصيلات مهندسي و تحقيقاتي سوئد را پوشش مي دهد. KTH در ميان دانشگاههاي برتر مهندسي فني رتبه 40 را دارد.

دانشگاه اپسالا – Uppsala University

تحصيل در سوئد

دانشگاه اپسالا در سال 1477 تاسيس شد و يكي از قديمي ترين دانشگاه ها در سوئد و شمال اروپا محسوب مي شود. در حال حاضر اين دانشگاه در رنكينگ جهاني QS در رتبه ي 102 قرار داد و 45000 دانشجو در آن مشغول به تحصيل هستند. سابقه درخشان آموزشي اين دانشگاه، آن را جزوي از اعضاي گروه كويمبرا كرده است كه انجمني متشكل از دانشگاه هاي قديمي با استانداردهاي بين المللي است.

دانشگاه فني چالمر – Chalmers University of Technology

دانشگاه چالمر كه در گوتنبرگ واقع شده است يكي ديگر از دانشگاه هاي بسيار معتبر در زمينه فني است كه رتبه  132 را در جهان به خود اختصاص داده و در بين 100 دانشگاه برتر در موضوع فني و مهندسي قرار دارد. بيش از يك سوم دانشجويان اين دانشگاه كه در مقطع فوق ليسانس تحصيل مي كنند دانشجويان بين المللي هستند كه براي تحصيل در سوئد به اين كشور سفر كرده اند و به همين دليل قسمت عظيمي از رشته هاي مقطع كارشناسي ارشد به زبان انگليسي تدريس مي شود.

دانشگاه استكهلم – Stockholm University

دانشگاه استكهلم دانشگاهي در پايتخت سوئد و يكي از بزرگترين دانشگاه هاي اسكانديناوي است و در رتبه ي 182 جهان قرار دارد. در حال حاضر در حدود 7000 دانشجو در 4 دانشكده اين دانشگاه تحصيل مي كنند. دانشگاه استكهلم بسياري از برنامه هاي تحصيلي را به زبان انگليسي ارائه مي دهد و جزو 100 دانشگاه برتر جهان در زمينه هنر و علوم انساني است.

ديگر دانشگاه هاي معتبر سوئد عبارتند از: دانشگاه گوتنبرگ University of Gothenburg (رتبه 247)، دانشگاه لينكوپينگ Linköping University (رتبه ي 286) و دانشگاه اومئا Umeå University (رتبه ي 319).

دوره زبان انگليسي در سوئد

سوئد را مي توان جزو معدود كشورهاي اروپايي دانست كه براي ايرانيان ويزاي دوره زبان صادر مي كند به همين دليل دوره زبان انگليسي در سوئد راهكاري مناسب براي افرادي است كه قصد يادگيري زبان را در يك كشور اروپايي دارند. متقاضيان اين دوره بايد در سطح استفاده روزمره با زبان آشنا باشند تا بتوانند در آزموني كه دانشگاههاي سوئد در ايران برگزار مي كنند شركت كرده و در صورت قبولي براي اخذ ويزاي خود اقدام كنند.

هزينه تحصيل در سوئد

هزينه تحصيل در سوئد در مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد در رشته هاي مختلف ترمي 5000 تا 8000 يورو مي باشد ولي دوره دكترا رايگان بوده و همچنين دانشجويان اين مقطع حقوق ماهيانه در حدود 2000 يورو دريافت مي كنند كه در صورت پرداخت ماليات آن در طي 4 سال مي توانند براي اخذ اقامت سوئد اقدام كنند. همچنين هزينه دوره زبان در سوئد كه يك دوره 6 ماهه است 4000 تا 5000 يورو بسته به شرايط دوره مي باشد.

هزينه زندگي در شهرهاي مختلف سوئد متفاوت است ولي به صورت كلي مي توان مخارج يك دانشجو شامل مسكن، خورد و خوراك، رفت و آمد و غيره را در حدود 500 تا 700 يورو در ماه در نظر گرفت.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: سوئد، تحصيل در سوئد،
موضوع:
[ ۹ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۵۵:۳۳ ] [ اميدار ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 1105
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب