راهنماي تحصيل در اروپا
بررسي شرايط تحصيل در كشورهاي اروپايي

در ساليان اخير شمار زيادي از ايرانيان متقاضي تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور، دانشگاههاي هند را بعنوان محل تحصيل خود انتخاب كرده‌اند. البته دوسال پيش، شرايط تحصيل دندانپزشكي در هند بصورت اساسي تغيير كرد و اين تغيير بر روند حضور ايرانيان (و بطور كلي دانشجويان غيرهندي) در دانشگاههاي هند تأثير چشمگيري گذاشت.

تغييري كه از آن حرف مي‌زنيم صدور حكم ديوان عالي هند بود كه پذيرش دانشجويان در رشته‌هايي مثل پزشكي و دندانپزشكي را به قبولي در آزمون NEET مشروط مي‌كرد. تا پيش از صدور اين حكم برخي از دانشگاههاي هند آزمون نيت را بصورت اختصاصي برگزار مي‌كردند اما برخي از دانشگاهها هم براي پذيرش دانشجو آزموني برگزار نمي‌كردند. اين موضوع، امتياز بزرگي براي تحصيل دندانپزشكي در هند نسبت به بسياري از كشورهاي ديگر محسوب مي‌َشد. البته هنوز نكات مثبتي در مورد شرايط تحصيل دندانپزشكي در هند وجود دارد كه مي‌تواند توجه  عده‌اي را به اين كشور جلب كند.

يكي از نكانت مثبت در مورد شرايط تحصيل دندانپزشكي در هند به زبان مربوط مي‌شود. زبان تدريس دندانپزشكي در دانشگاههاي هند مثل بقيه رشته‌ها انگليسي است و متقاضيان ملزم به ارائه مدرك زبان هم نيستند. ضمن اينكه مردم اين كشور هم اگرچه با لهجه خاص خود، زبان انگليسي را بلدند و برقراري ارتباط در اين كشور براي عموم دانشجويان بين‌المللي، نسبت به  بسياري از كشورهاي ديگر راحت‌تر است.

هزينه تحصيل دندانپزشكي در هند و همچنين هزينه زندگي در هند عامل مؤثر ديگري در ترغيب دانشجويان بين‌المللي به انتخاب هند در ساليان اخير بوده است. بويژه اگر هند را با كشورهاي اروپاي غربي، آمريكا، كانادا و استراليا مقايسه كنيم. البته شرايط زندگي در هند هم (با همه پيشرفت‌ها) به خوبي كشورهاي يادشده نيست. موضوعي كه غفلت از آن مي‌تواند باعث سرخوردگي دانشجويان در بدو ورود به هند شود.تحصيل دندانپزشكي در هند

تا دو سال پيش ايرانيان مي‌توانستند از برخي دانشگاههاي هند كه مورد تأييد وزارت بهداشت كشورمان هم بودند بدون شركت در آزمون ورودي يا داشتن معدل بالا، براي  دوره دندانپزشكي پذيرش بگيرند. دوره‌ها به زبان انگليسي ارائه مي‌شد و نيازي به داشتن مدرك زبان هم نبود و هزينه تحصيل و زندگي هم نسبتا پايين بود. مجموعه اين شرايط، هند را به مقصدي جذاب براي  بسياري از متقاضيان تحصيل دندانپزشكي در خارج از ايران تبديل كرده بود. حالا كه براي گرفتن پذيرش بايد در آزمون ورودي شركت كرد ديگر هند جذابيت گذشته را ندارد اما اگر كسي بخواهد با همين شرايط هم دوره‌هاي تحصيلي دندانپزشكي در هند را بگذراند بايد چه مسيري را طي كند؟

شرايط تحصيل دندانپزشكي در هند

شرط اوليه براي تحصيل دندانپزشكي در هند داشتن پيش‌دانشگاهي تجربي است. متقاضي با داشتن پيش‌دانشگاهي تجربي (حتي اگر ديپلم رياضي داشته باشد) مي‌تواند براي شركت در آزمون NEET اقدام كند. پيشتر گفتيم كه آزمون NEET تا دو سال پيش توسط برخي از دانشگاههاي هند بصورت مستقل برگزار مي‌شد اما از سال ۱۷-۲۰۱۶ و با حكم ديوان عالي هند اين آزمون بصورت سراسري برگزار مي‌شود.

سؤالات آزمون NEET بصورت تستي، به زبان نگليسي و از دروس فيزيك، شيمي، زيست‌شناسي و رياضي (هر كدام ۱۰۰ سؤال) طراحي مي‌شود. اين آزمون در اوايل ماه مي هر سال برگزار و نتيجه آن يك ماه بعد، در ماه ژوئن اعلام مي‌شود.

متقاضيان ايراني تحصيل دندانپزشكي در هند مي‌توانند با گرفتن ويزاي زبان، براي گذراندن دوره‌هاي زبان وارد كشور هند شده و همزمان با گذراندن دوره زبان، در كلاس‌هاي آمادگي آزمون NEET هم شركت كنند.

دانشجويان دندانپزشكي در هند (BDS  يا Bachelor of Dental Science) بايد طي يك دوره ۴.۵ تا ۵.۵ ساله دروسي مانند جراحي دندان، آناتومي دندان و مواد دندانپزشكي را پاس كنند. آنها يك سال را هم در بيمارستان وابسته به دانشگاه خود بعنوان كارآموز دندانپزشكي مي‌گذرانند و پس از آن فارغ‌التحصيل مي‌شوند.

دوره BDS  يا Bachelor of Dental Science به دو دوره عمومي و تخصصي تقسيم مي‌شود. در طول دوره عمومي كه ۲ سال اول را شامل مي‌شود دروسي مانند آناتومي دندان، پاتولوژي و مواد دندانپزشكي به دانشجويان تدريس مي‌شود و پس از آن طي دوره تخصصي (كه معمولا ۳ سال به طول مي‌انجامد) واحدهاي اصلي مانند بيماري‌هاي دهان و دندان، پروتز دندان و جراحي عمومي ارائه مي‌شود.

امتیاز:
بازدید: 14
برچسب:
:
[ 1397/4/20  ] [ ۰۵ ] [ studyineurope ] [ ]

تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش در دو سال تحصيلي ۱۷-۲۰۱۶ و ۱۸-۲۰۱۷ شماري از ايرانيان را رهسپار اين كشور درجنوب شرقي آسيا كرد. پيش از اين دو سال، امكان تحصيل دندانپزشكي در هند با شرايطي كم‌وبيش آسان باعث مي‌شد كسي به تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش حتي فكر هم نكند اما تغيير شرايط تحصيل دندانپزشكي در هند نگاه ايرانيان را متوجه بنگلادش كرد.

در اين مطلب توضيح مي‌دهيم كه چرا بنگلادش به جايگزين هند براي شماري از متقاضيان تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور تبديل شد و چرا ديگر عملا امكان تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش تا اطلاع بعدي براي ايرانيان وجود ندارد.

مانند تحصيل پزشكي در بنگلادش مهم‌ترين امتياز تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش هم (تا پيش از امسال) امكان گرفتن پذيرش آسان (بدون شركت در آزمون ورودي و بدون داشتن مدرك زبان) از دانشگاهي مورد تأييد وزارت بهداشت كشورمان بود. ضمن اينكه دوره دندانپزشكي به زبان انگليسي ارائه مي‌شد.

اين دقيقا همان شرايطي است كه بر تحصيل رشته‌هاي پزشكي در هند تا پيش از تغيير قانون آزمون NEET حاكم بود. علاو بر اينها، هزينه تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش و همچنين هزينه زندگي در اين كشور نسبتا پايين است. مجموعه اين شرايط باعث شد تا با وجود همه كاستي‌ها و مشكلات بنگلادش، اين كشور مورد توجه و اقبال بخشي از متقاضيان تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور قرار بگيرد.

اولين سؤال متقاضيان تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور به اعتبار مدارك صادره دانشگاه يا كشور مورد بحث مربوط مي‌شود. اينكه آيا وزارت بهداشت كشورمان مدارك صادره از دانشگاه مورد بحث را تأييد مي‌كند يا خير. در مورد بنگلادش و تا پيش از امسال (يعني سال تحصيلي ۱۸-۲۰۱۷) به شرط انتخاب دانشگاه داكا (university of dhaka) پاسخ اين سؤال مثبت بود. ساده بگوييم؛ اين دانشگاه در ليست دانشگاههاي مورد تأييد وزارت بهداشت كشورمان قرار داشت؛ اما در ليست امسال دانشگاههاي مورد تأييد وزارت بهداشت كشورمان، نام اين دانشگاه و هيچ دانشگاه ديگري از بنگلادش ديده نمي‌شود.

متقاضيان تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور براي انتخاب كشور و دانشگاه مقصد خود به دو موضوع ديگر هم اهميت زيادي مي دهند؛ آزمون ورودي و مدرك زبان. گرفتن پذيرش دندانپزشكي بدون شركت در آزمون ورودي و بدون نياز به ارائه مدرك زبان از كمتر دانشگاهي در دنيا ممكن است بويژه اگر اعتبار مدرك دانشگاه هم برايمان مهم باشد. دانشگاه داكاي بنگلادش (university of dhaka) تا امسال يكي از همين معدود گزينه‌هايي بود كه ضمن مورد تأييد بودن، براي پذيرش دانشجو هم شرايط سختي نداشتند.

شرايط تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش

دندانپزشكي رشته گراني است و براي تحصيل آن بايد شهريه‌هاي سنگيني را پرداخت كرد. ضمن اينكه براي محاسبه كل هزينه‌ها بايد هزينه‌هاي زندگي را هم در نظر بگيريم. از اين حيث هم تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش نسبت به گزينه‌هاي ديگر شرايط بهتري دارد. هزينه كل دوره دندانپزشكي در بنگلادش ۲۲هزار دلار است كه ۱۵هزار دلار آن بصورت پيش و باقي، سال به سال پرداخت مي‌َشود.

تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش البته تماما خوبي و آساني و ارزاني نيست. بنگلادش كشور فقير و پرجمعيتي است و زندگي در ان بخصوص براي كساني كه از كشورهايي توسعه‌ يافته‌تر و پيشرفته‌تر مي‌آيند كار آساني نيست. آنها بايد بتوانند با مشكلاتي مثل كمبود امكانات و آلودگي اين كشور خود را سازگار كنند. در غير اينصورت ناچارند تحصيل خود را ناتمام بگذارند.

تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش

شرايط دانشگاه و كالج‌هاي بنگلادش هم تفاوتي با شرايط كلي حاكم بر اين كشور ندارد. با وجود اين نقائص و كمبودها برخي كالج‌هاي دانشگاه داكا خوابگاههايي نسبتا بزرگ دارند كه مي‌توانند مشكل اسكان دانشجويان را حل كنند. دانشجويان متأهل دانشگاه داكا مي‌توانند با همسر خود در خوابگاههاي ۶۰ متري و دانشجويان مجرد هم مي‌توانند در خوابگاههاي ۴۰ متري ۲ نفره زندگي كنند. هر دو نوع خوابگاه سرويس بهداشتي و حمام دارند و يك سوئيت كامل هستند.

دوره دندانپزشكي در بنگلادش مثل دوره پزشكي در بنگلادش ۵.۵ سال به طول مي‌انجامد. براي اخذ پذيرش دندانپزشكي بنگلادش هم مدارك زير مورد نياز است:

  • پاسپورت معتبر
  • ترجمه رسمي ديپلم و پيش دانشگاهي (فقط رشته هاي رياضي و تجربي)
  • فتوكپي شناسنامه و كارت ملي
  • (داشتن مدرك زبان مزيت محسوب ميشود)

پرداختن به شرايط تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش در شرايطي كه دانشگاهي از اين كشور مورد تأييد وزارت بهداشت كشورمان نيست شايد خالي از لطف هم نباشد. متقاضيان و علاقمندان تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور مي‌توانند با مطالعه شرايط كشورهاي مختلف همه جوانب تحصيل و زندگي در اين كشورها را شناخته و با مقايسه بين آنها بهترين گزينه را انتخاب كنند. از اين نكته هم نبايد غافل شوند كه شرايط كشورها ممكن است هر سال نسبت به سال قبل تغيير كند و حتما از به روز بودن اطلاعات دريافتي خود مطمئن باشند.

دانشگاههاي كشور بنگلادش در حال حاضر مورد تاييد وزارت بهداشت ايران نمي باشند.

امتیاز:
بازدید: 36
برچسب:
:
[ 1397/3/27  ] [ ۰۹ ] [ studyineurope ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 1105
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب