راهنماي تحصيل در اروپا
بررسي شرايط تحصيل در كشورهاي اروپايي

در ساليان اخير شمار زيادي از ايرانيان متقاضي تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور، دانشگاههاي هند را بعنوان محل تحصيل خود انتخاب كرده‌اند. البته دوسال پيش، شرايط تحصيل دندانپزشكي در هند بصورت اساسي تغيير كرد و اين تغيير بر روند حضور ايرانيان (و بطور كلي دانشجويان غيرهندي) در دانشگاههاي هند تأثير چشمگيري گذاشت.

تغييري كه از آن حرف مي‌زنيم صدور حكم ديوان عالي هند بود كه پذيرش دانشجويان در رشته‌هايي مثل پزشكي و دندانپزشكي را به قبولي در آزمون NEET مشروط مي‌كرد. تا پيش از صدور اين حكم برخي از دانشگاههاي هند آزمون نيت را بصورت اختصاصي برگزار مي‌كردند اما برخي از دانشگاهها هم براي پذيرش دانشجو آزموني برگزار نمي‌كردند. اين موضوع، امتياز بزرگي براي تحصيل دندانپزشكي در هند نسبت به بسياري از كشورهاي ديگر محسوب مي‌َشد. البته هنوز نكات مثبتي در مورد شرايط تحصيل دندانپزشكي در هند وجود دارد كه مي‌تواند توجه  عده‌اي را به اين كشور جلب كند.

يكي از نكانت مثبت در مورد شرايط تحصيل دندانپزشكي در هند به زبان مربوط مي‌شود. زبان تدريس دندانپزشكي در دانشگاههاي هند مثل بقيه رشته‌ها انگليسي است و متقاضيان ملزم به ارائه مدرك زبان هم نيستند. ضمن اينكه مردم اين كشور هم اگرچه با لهجه خاص خود، زبان انگليسي را بلدند و برقراري ارتباط در اين كشور براي عموم دانشجويان بين‌المللي، نسبت به  بسياري از كشورهاي ديگر راحت‌تر است.

هزينه تحصيل دندانپزشكي در هند و همچنين هزينه زندگي در هند عامل مؤثر ديگري در ترغيب دانشجويان بين‌المللي به انتخاب هند در ساليان اخير بوده است. بويژه اگر هند را با كشورهاي اروپاي غربي، آمريكا، كانادا و استراليا مقايسه كنيم. البته شرايط زندگي در هند هم (با همه پيشرفت‌ها) به خوبي كشورهاي يادشده نيست. موضوعي كه غفلت از آن مي‌تواند باعث سرخوردگي دانشجويان در بدو ورود به هند شود.تحصيل دندانپزشكي در هند

تا دو سال پيش ايرانيان مي‌توانستند از برخي دانشگاههاي هند كه مورد تأييد وزارت بهداشت كشورمان هم بودند بدون شركت در آزمون ورودي يا داشتن معدل بالا، براي  دوره دندانپزشكي پذيرش بگيرند. دوره‌ها به زبان انگليسي ارائه مي‌شد و نيازي به داشتن مدرك زبان هم نبود و هزينه تحصيل و زندگي هم نسبتا پايين بود. مجموعه اين شرايط، هند را به مقصدي جذاب براي  بسياري از متقاضيان تحصيل دندانپزشكي در خارج از ايران تبديل كرده بود. حالا كه براي گرفتن پذيرش بايد در آزمون ورودي شركت كرد ديگر هند جذابيت گذشته را ندارد اما اگر كسي بخواهد با همين شرايط هم دوره‌هاي تحصيلي دندانپزشكي در هند را بگذراند بايد چه مسيري را طي كند؟

شرايط تحصيل دندانپزشكي در هند

شرط اوليه براي تحصيل دندانپزشكي در هند داشتن پيش‌دانشگاهي تجربي است. متقاضي با داشتن پيش‌دانشگاهي تجربي (حتي اگر ديپلم رياضي داشته باشد) مي‌تواند براي شركت در آزمون NEET اقدام كند. پيشتر گفتيم كه آزمون NEET تا دو سال پيش توسط برخي از دانشگاههاي هند بصورت مستقل برگزار مي‌شد اما از سال ۱۷-۲۰۱۶ و با حكم ديوان عالي هند اين آزمون بصورت سراسري برگزار مي‌شود.

سؤالات آزمون NEET بصورت تستي، به زبان نگليسي و از دروس فيزيك، شيمي، زيست‌شناسي و رياضي (هر كدام ۱۰۰ سؤال) طراحي مي‌شود. اين آزمون در اوايل ماه مي هر سال برگزار و نتيجه آن يك ماه بعد، در ماه ژوئن اعلام مي‌شود.

متقاضيان ايراني تحصيل دندانپزشكي در هند مي‌توانند با گرفتن ويزاي زبان، براي گذراندن دوره‌هاي زبان وارد كشور هند شده و همزمان با گذراندن دوره زبان، در كلاس‌هاي آمادگي آزمون NEET هم شركت كنند.

دانشجويان دندانپزشكي در هند (BDS  يا Bachelor of Dental Science) بايد طي يك دوره ۴.۵ تا ۵.۵ ساله دروسي مانند جراحي دندان، آناتومي دندان و مواد دندانپزشكي را پاس كنند. آنها يك سال را هم در بيمارستان وابسته به دانشگاه خود بعنوان كارآموز دندانپزشكي مي‌گذرانند و پس از آن فارغ‌التحصيل مي‌شوند.

دوره BDS  يا Bachelor of Dental Science به دو دوره عمومي و تخصصي تقسيم مي‌شود. در طول دوره عمومي كه ۲ سال اول را شامل مي‌شود دروسي مانند آناتومي دندان، پاتولوژي و مواد دندانپزشكي به دانشجويان تدريس مي‌شود و پس از آن طي دوره تخصصي (كه معمولا ۳ سال به طول مي‌انجامد) واحدهاي اصلي مانند بيماري‌هاي دهان و دندان، پروتز دندان و جراحي عمومي ارائه مي‌شود.

امتیاز:
بازدید: 14
برچسب:
:
[ 1397/4/20  ] [ ۰۵ ] [ studyineurope ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 1105
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب